mapa 2450m tratí info 774 745 370
Česky English Polski

S ČT Sport na vrchol v Karlově pod PradědemDatum konání:
11.3.2016
Datum ukončení:
13.3.2016

Už šestý rok mohou amatérští lyžaři sledovat sami sebe na obrazovkách České televize. Reality show, která nemá ve světě obdoby, poprvé v historii zavítá i do karlovského údolí.

Od pátku do neděle (11. - 13. března 2016) bude lyžařský závod v obřím paralelním slalomu hostit Ski Aréna Karlov. Závodit se bude na sjezdovce FIS u dvousedačkové lanovky Myšák.

S ČT na vrchol.JPG

S ČT sport na vrchol - závody pro širokou veřejnost

Harmonogram platí pro pátek, sobotu i neděli 11. - 13. března 2016
9.00 - 12.00 registrace
10.00 - 12.45 základní část - každý závodník absolvuje minimálně jednu jízdu v modré a červené trati, každý den 4 nejlepší muži a 4 nejlepší ženy postupuj do vyřazovací finálové části soutěže
12.50 rozprava odborníků s finalisty
13.00 finálové vyřazovací jízdy - vítězem dne je nejlepší muž a nejlepší žena
13.45 rozhovory s účastníky finálové vyřazovací jízdy
14.00 souboj pohlaví - nejrychlejší muž proti nejrychlejší ženě

 

Hvězdička - závody pro děti mladší 12 let

Nedílnou součástí lyžařské reality show S ČT sport na vrchol je Dětská hvězdička, závod dětí do 12 let věku. Cílem závodu je nejen pobavit, ale také najít mezi dětmi sportovní talenty, třeba i budoucí reprezentanty. V sobotu se pojede rodinný závod v paralelním slalomu, v neděli pak dětský závod v paralelním slalomu ve třech věkových kategoriích.

Harmonogram sobota 12. března 2016 - Rodinný závod v paralelním slalomu

Účastní se vždy rodinný tým ve složení 1 dítě + 1 rodinný příslušník starší 15 let.

9.00 - 10.30 registrace rodinných týmů
9.30 - 10.30 rozcvičení závodníků s instruktory
10.30 start závodu
12.45 finálová jízda
13.00 slavnostní vyhlášení vítězů
Harmonogram neděle 13. března 2016 - Závod dětí v paralelním slalomu

Kategorie:
děti do 6 let (ročník narození 2010 a mladší)
děti 7–8 let (ročník narození 2008–2009)
děti 9–13 let (ročník narození 2003–2007)

9.00 - 10.30 registrace závodníků
9.30 - 10.30 rozcvičení závodníků s instruktory
10.30 start závodu
12.45 poslední závodní jízda
13.00 slavnostní vyhlášení vítězů

Smyslem soutěže je nechat děti užít si pohodový závod, ve kterém mohou poměřit své síly se svými vrstevníky a zároveň zapojit do soutěže někoho dospělého z rodiny, a vytvořit tak dvoučlenný rodinný tým. Na každého závodníka čeká odměna, speciální ceny si pak z Karlova odvezou ti nejlepší lyžaři a lyžařky.
 
hvězdička.jpeg

Stručná pravidla 6. série S ČT sport na vrchol

 • Účastník nemá žádné věkové omezení. Do soutěže se ovšem započítávají pouze výsledky dosažené účastníky, jejichž ročník narození je 2002 a starší. Pro mladší lyžaře (ročník narození 2003 a mladší) je k dispozici dětská trať. Dospělou trať si tito účastníci mohou sjet, ovšem jejich čas nebude nikde ve výsledcích zaznamenán.
 • Účastník se nemusí předem nikde registrovat. Pouze přijede na start závodu, tam podepíše souhlas s podmínkami soutěže, obdrží zapůjčené startovní číslo a může závodit.
 • Účastník sjede stanovenou trať (modrou nebo červenou), v souladu s pravidly FIS, na čas.
 • Každý účastník může jet v určeném časovém rozmezí (většinou 10:00–12:45 hodin, ale přesný harmonogram bude vždy uveden na webu) neomezený počet jízd, ovšem pro klasifikaci je nutné, aby alespoň jednou získal čas z červené i modré tratě.
 • Každý účastník musí dodržovat pravidla bezpečnosti – na startu, na trati i v cílovém prostoru. Každý účastník závodu musí mít ochrannou helmu.
 • 4 muži a 4 ženy s nejlepšími součty svých nejrychlejších časů z modré i červené tratě postupují do vyřazovací části. „Finálový pavouk“ se jede jako paralelní závod, zpravidla v rozmezí od 13 do 14 hodin.
 • V mužském i ženském pavouku se jedou nejprve semifinále, a to vždy na jednu jízdu. V prvním semifinále jede první proti čtvrtému po základní části, ve druhém semifinále jede druhý proti třetímu po základní části. Výhodu volby tratě (červená nebo modrá) má vždy ten, kdo dosáhl v základní části lepšího součtu časů, tedy postoupil z lepší pozice do „finálového pavouka“.
 • Jede se paralelně, startuje se zároveň v obou tratích, ovšem každá trať má vlastní časomíru, a tak o výsledku vždy rozhoduje údaj z časomíry a ne to, kdo projede cílem dříve (časomíra zaznamená skutečný čas každého ze závodníků, a tedy vyloučí možnost ulitých startů).
 • Ve finále si opět volí trať ten, kdo byl lépe postaven v tabulce základní části. I finále se jede pouze na jednu jízdu.
 • Pokud do finálového pavouka nenastoupí účastník, který má na účast nárok (pokud nebude k dispozici ve 12:50 v prostoru cíle), zaujme jeho místo ve vyřazovací části další v pořadí základní části.
 • Z finále vzejdou 2 denní vítězové (vždy muž a žena) a zároveň účastníci finálového kempu.
 • Denní vítězové ještě jedou tzv. „Souboj pohlaví“ – jednu paralelní jízdu. Mužskému vítězi bude v tomto souboji připočten k času „denní handicap“. Ten bude přesně stanoven na základě výsledků základní části. „Denní handicap“ je rozdíl součtu časů obou vítězů ze základní části vydělený dvěma. (například mužský vítěz má v základní části nejlepší časy 25:00 a 25:50 – v červené a modré trati. Jeho součet je tedy 50:50. Ženská vítězka má v základní části nejlepší časy 26:00 a 27:00 – v červené a modré trati. Její součet je tedy 53:00. Handicap pro „Souboj pohlaví“ je v tomto případě 53:00 – 50:50 / 2, tedy 1:25 vteřiny.
 • Kdo v této dodatečné jízdě (v „Souboji pohlaví“) vyhraje, získává 1 vteřinu k dobru do závodu v rámci finálového kempu.
 • Účastník nesmí být držitelem závodního FIS kódu v alpských disciplínách, freestylovém lyžování ani v kategorii masters (kódu aktivního ani neaktivního) – možno ověřit na webu Mezinárodní lyžařské federace. V praxi to znamená, že kdo je v této oficiální databázi (byť s neaktivním FIS kódem), nesmí se závodu zúčastnit.
 • Účastník nesmí být držitelem kódu Svazu lyžařů ČR v alpských disciplínách, freestylovém lyžování ani v kategorii masters (kódu aktivního ani neaktivního) – možno ověřit v aplikaci alpského úseku na webu Svazu lyžařů ČR.
 • Pouze tyto dvě oficiální databáze na webech FIS a SLČR jsou určující pro posuzování oprávněnosti startu jednotlivých soutěžících.
 • Pokud je účastník instruktorem či spolupracovníkem jakékoliv lyžařské školy, nesmí závod absolvovat ve „firemní“ kombinéze či podobném „firemním“ lyžařském oblečení.
 • Účastník se musí seznámit s podmínkami soutěže a souhlasit s nimi.
 • Účastník musí být v případě úspěchu k dispozici České televizi po dobu konání akce, musí se zúčastnit semifinále, příp. finále, jinak nemá nárok na ceny pro vítěze základních kol. Pokud odmítne „denní vítěz“ spolupráci s ČT po dobu projektu, stává se „denním vítězem“ a postupujícím do kempu další v pořadí (dle finálového pavouka, případně pak dle lepšího postavení v klasifikaci základní části).
 • Do „denního finálového pavouka“ nesmí postoupit žádný z účastníků semifinálového kempu z první, druhé, třetí, čtvrté ani páté série. V praxi to znamená, že v letošním kempu budou pouze lyžařští amatéři, kteří se této soutěže buď nezúčastnili anebo v ní nikdy nepostoupili za základní části do kempu.
 • Celkem 48 vítězů z jednotlivých dnů (24 žen a 24 mužů) postupuje na finálový kemp do Špindlerova Mlýna (5 dní v termínu 16. – 20. 3. 2016).
 • V pátek 18. 3. 2016 se uskuteční semifinálový závod, ze kterého poustoupí 12 nejlepších mužů a 12 žen do finále.
 • Finále se pojede na závěr kempu v neděli 20. 3. 2016.
 • Pořadatel si vyhrazuje právo udělit 2 „divoké karty“ v souvislosti s postupem do semifinále.

na vrchol 2.jpg

O pořadu S ČT sport na vrchol

Už šestý rok po sobě mohou všichni amatérští lyžaři sledovat sami sebe na obrazovkách České televize. Reality show, která nemá ve světě obdoby, zasáhne opět velkou část lyžařské mapy u nás. Dva až tři milióny Čechů, kteří jezdí rádi z kopce dolů – ti všichni jsou potenciální účastníci naší soutěže a zároveň hlavní aktéři televizní reality show.

Přinášíme vám několik významných novinek. Tou nejdůležitější je paralelní obří slalom. Ano, poprvé od této sezóny vnášíme do naší soutěže soubojový způsob lyžování. Mírně jsme se nechali inspirovat letní verzí, která nám ukázala, že právě přímé srovnávání našich závodníků „tělo na tělo“ dodává zavedené značce další rozměr.

V každém areálu budou k dispozici dvě paralelní tratě. V kvalifikační části určí váš výsledek součet časů z vašich nejlepších jízd, a to v obou tratích. A pak přijde na řadu to nejlepší – finálový pavouk. Každý den do něj postoupí čtyři nejlepší muži a čtyři nejlepší ženy. V pavouku nás čeká pokaždé šest jízd – dvě semifinále žen, dvě semifinále mužů a pak finálové jízdy obou kategorií. Zajímavé bude také to, že lépe umístěný závodník v kvalifikaci si vždy bude moci vybrat dráhu, v níž pojede „pavouka“.

Určitě se dočkáme větší atraktivity – pro diváky u obrazovek, pro fanoušky přímo na svahu i pro samotné závodníky.

Přestože denně oceníme vítěze mezi muži a ženami zvlášť, dojde i na přímý souboj pohlaví. V jedné jízdě se hned po finále utkají oba vítězové, opět v paralelním obřím slalomu. K času mužského vítěze se pak ještě přičte denní hendikep, který bude roven rozdílu nejlepších časů obou aktérů ze základní části. Kdo vyhraje Souboj pohlaví, získá jednu vteřinu k dobru pro závod v rámci finálového kempu, kam oba postoupí.

Další novinkou je větší počet závodních dní. V jednotlivých střediscích bychom měli soutěžit od pátku do neděle.

Některé věci jsou nové, jistoty naopak zůstávají. Jsou jimi plánovaný finálový kemp, spolupráce s řadou osobností alpského lyžování, hledání budoucích talentů v kategorii Hvězdička nebo zákaz účasti v denním finále pro jakékoliv registrované závodníky – současné i bývalé. Na kemp budou mít znovu přístup pouze ti, kteří se nezúčastnili žádného z předchozích pěti kempů.

V dosavadních ročnících si s námi zazávodilo zhruba dvanáct tisíc amatérských lyžařů. Hezká cifra. Ale my chceme víc. Stačí dorazit za námi, vyfasovat číslo a sjet si v připravené trati obří slalom. Tentokrát vás kromě branek a časomíry čekají také souboje jeden na jednoho. Třeba v nich uspějete a vyšplháte se s ČT sport až na vrchol. Anebo si jen odvezete krásné zážitky a vzpomínky na unikátní soutěž. A druhý den vám ostatní členové rodiny nebo kamarádi zatleskají u televizních obrazovek, až vás tam uvidí. Těšíme se na vás.

Petr Svěcený
autor projektu S ČT sport na vrchol

Více informací

Další informace najdete na stránkách pořadu. Novinky a aktuální informace budeme přinášet také na našem facebookovém profilu.

P.S.: Nenechte se zmást: v harmonogramu závodů je v uvedeném termínu jako pořadatel uveden lyžařský areál Annaberg - Andělská hora. Z důvodu nepříznivých sněhových podmínek se však celá akce opravdu uskuteční v údolí Karlova pod Pradědem. Annaberg zůstává partnerem a spolupořadatelem akce. :-)

Plan arealu 2016.jpg

Přijďte si zazávodit! Těšíme se na vás!